Czym różni się kąpiel leśna od spaceru

Nie każde wyjście do lasu jest kąpielą leśną tak samo jak nie każda rozmowa jest terapią czy nie każdy trening dywanowy jest tożsamy ze spotkaniem z trenerem personalnym.

Na spacerze często z kimś rozmawiamy (na żywo, albo przez telefon), słuchamy muzyki lub podcastu, bawimy się z dziećmi i psami lub po prostu zagłębiamy się w swoich myślach. Nasza uwaga często skupiona jest na tej dodatkowej czynności, którą wykonujemy.

Kąpiel leśna to dosłowne tłumaczenie japońskiego terminu shinrin-yoku . Jej głównym założeniem jest doświadczenie lasu wszystkimi zmysłami. Podczas tej praktyki „zanurzamy się” w atmosferze lasu i korzystamy z jego leczniczych właściwości. Ta prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą może być wykorzystywana jako technika profilaktyczna wielu chorób cywilizacyjnych.

Kąpiel leśna (nazywana też lasoterapią) od zwykłego spaceru różni się tym, co jest w centrum naszej uwagi. Podczas tej aktywności staramy się przez cały czas skupiać uwagę na naturze, która nas otacza, być tylko tu i teraz i nie myśleć o niczym innym. Żeby podczas trzygodzinnej praktyki, nie odpływać myślami do przeszłości czy przyszłości, uczestnicy kąpieli leśnej wykonują proponowane przez przewodnika aktywności. Podczas kąpieli leśnej można stosować techniki pracy z oddechem, z ciałem, trening Schultza czy Jacobsona, ale też pracę z wyobrażeniami, skojarzeniami i przeniesieniami.W czasach powszechnego deficytu uwagi, kąpiel leśna może być dla uczestników niemałym wyzwaniem.

Podczas kąpieli leśnej w ogóle nie trzeba spacerować, przebyty dystans nie ma żadnego znaczenia. Niektóre jej elementy odbywa się siedząc lub leżąc w leśnej ściółce.

Jak działa na nas las?

Przebywanie w lesie realnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Stoi za tym szereg skomplikowanych mechanizmów, które oddziałują na nas na 7 różnych poziomach:

Podczas spaceru las działa na nas na poziomie:

  1. Biochemicznym – poprzez unoszące się w leśnym powietrzu fitoncydy i olejki eteryczny,
  2. Mikrobiologicznym – poprzez kontakt z mikroflorą leśną i drobnoustrojami glebowymi (zwłaszcza Mycobacterium vaccae),
  3. Percepcyjnym – poprzez wszystkie bodźce odbierane przez nasze zmysły (kolor, światło, dźwięk, zapach, dotyk i smak),
  4. Fizycznym – poprzez nasłonecznienie, wilgotność, ujemną jonizację powietrza i uziemienie

Podczas kąpielie leśnej dodatkowo na poziomie:

  1. Relacyjnym – poprzez relacje z innymi organizmami (troficzne, fizyczne i emocjonalne),
  2. Emocjonalnym – w lesie możemy odczuwać inspirację twórczą, zachwyt, poczucie bezpieczeństwa czy ukojenie,
  3. Duchowym – kontakt z dziką przyrodą daje nam poczucie obcowania z sacrum.

 

Każdy spacer do lasu może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie czy odporność, jednak po kąpieli leśnej ten efekt będzie głębszy. Kąpiel leśna mocniej oddziaływuje na naszą psychikę niż zwykły spacer.

Weź udział w kąpieli leśnej

129,00zł

Kąpiel leśna na przywitanie wiosny | Poznań

Kąpiel leśna na przywitanie wiosny Zapraszam serdecznie do udziału w kąpieli leśnej zorganizowanej z okazji pierwszego dnia wiosny w Poznaniu! To wyjątkowe wydarzenie, skierowane do osób powyżej 16 roku życia,…

23 marca | 10:00 am - 1:00 pm
1400 935 admin

Leave a Reply